31.01.2019

Wizyta w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Słuchacze studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie odbyli zajęcia nie tylko teoretyczne, ale także praktyczne. Zastanawialiśmy się, jakie wydarzenia i w jakim stopniu zdeterminowały rozwój cywilizacyjny człowieka oraz tworzyliśmy grę taboo, którą można wykorzystać na lekcjach z historii starożytnego Rzymu.
30 stycznia zajęcia odbyły się w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Serdecznie dziękujemy Pani Kierownik Działu Edukacji Krystynie Milewskiej, która dzięki niezwykle interesującemu wykładowi zabrała nas w podróż do dziejów antycznych. Podziwialiśmy reprodukcje słynnych posągów z okresu starożytnej Grecji, które wchodzą w skład kolekcji Dohrnów. Na podstawie tych zbiorów został opracowany przez Słuchaczy niestandardowy przewodnik dla ucznia po szczecińskich zbiorach sztuki antycznej.
 

Kontynuacją lekcji muzealnej były zajęcia w Muzeum Narodowym na ul. Staromłyńskiej w dn. 1 lutego, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po wystawie „Złoty Wiek Pomorza”. Poznaliśmy niezwykłą historię Pomorza. Podziwialiśmy m.in. wyjątkową, bogatą w informacje mapę Lubinusa, reprodukcję arrasu tak zwanej Opony Croya, przepiękne stroje i bezcenne kosztowności książęce.

 

Zajęcia takie pozwalają zainspirować do przeprowadzenia lekcji w sposób niebanalny i zainteresować uczniów do poznawania historii z wykorzystaniem zbiorów muzealnych, np. reprodukcji znanych posągów należących do kanonu sztuki starożytnej dostępnych w Szczecinie, na wyciągnięcie ręki.